Colaboratory

Sık Sorulan Sorular

Temel Bilgiler

Colaboratory nedir?

Colab, kullanım için kurulum gerektirmeyen ve GPU'lar ile TPU'lar gibi bilgi işlem kaynaklarına ücretsiz erişim imkanı sunan barındırılan bir Jupyter not defteri hizmetidir. Colab özellikle makine öğrenimi, veri bilimi ve eğitim için uygundur.

Kullanım gerçekten ücretsiz mi?

Evet. Colab'ın kullanımı ücretsizdir.

Gerçek olamayacak kadar iyi görünüyor. Ne gibi kısıtlamalar var?

Dünya çapında mümkün olduğunca çok öğrenciye ve kaynak eksikliği çeken gruplara erişim sağlayabilmek amacıyla Colab, etkin bir şekilde not defteri içinde programlama yapan kullanıcılara öncelik verir. Colab ayrıca, diğerlerini olumsuz etkileyen veya kötüye kullanım karşıtı politikalarımızı atlatmaya yönelik işlemleri kısıtlar. İzin verilmeyen işlemlerin bir listesine Colab'de kısıtlanan işlemler başlığından ulaşabilirsiniz. Colab kaynakları sınırsız değildir ve garanti edilmez. Ayrıca kullanım sınırlarında bazen değişiklikler olabilir. Colab'ın, kaynakları ücretsiz sunabilmesi için böyle olması gerekir. Daha ayrıntılı bilgiyi Kaynak Sınırları bölümünde bulabilirsiniz.

Colab'de hangi etkinlikler kısıtlanır?

Colab yönetilen çalışma zamanlarında diğerlerini olumsuz etkileyen kötü niyetli işlemlere ve politikalarımızı atlatmaya yönelik işlemlere izin verilmez. Colab yönetilen çalışma zamanlarının tümünde aşağıdakilere izin verilmez:

Colab'in sağladığı kaynaklardan yararlanmaya çalışan kötü niyetli kullanıcılar olduğundan maalesef kötüye kullanımı tespit sistemimizin çalışma şekliyle ilgili daha fazla ayrıntı veremiyoruz.

Bu kısıtlamaların yanı sıra, dünya genelinde öğrencilere ve kaynakları yeterli olmayan gruplara erişim sağlayabilmek üzere Colab, not defteri içinde etkin olarak programlama yapan kullanıcılara öncelik verir. Ücretsiz, artı Colab işlem birimi bakiyesi olmadan çalışan Colab yönetilen çalışma zamanlarında aşağıdaki işlemlere izin verilmez ve bunlar uyarı olmaksızın her an sonlandırılabilir:

Buradan ücretli planlarımızdan birini satın alıp işlem birimi bakiyenizi artıda tutarak bu tür kısıtlamaları kaldırabilirsiniz. Açıklamalara uyan her çalışma zamanının sonlandırılmadığını fark edebilirsiniz. Küresel topluluğumuza katkı sağlamak için makul çerçevede elimizden gelen desteği sunuyoruz.

Colab tarafından kullanım sınırı uygulanmayan garantili kaynakları GCP Marketplace veya Colab Enterprise üzerinden satın alabilir ya da kendi kontrolünüzdeki bir yerel çalışma zamanı üzerinden kendi işlem kapasitenizi kullanabilirsiniz. Bu yaklaşımlarda çalışma zamanı dosya sisteminde Google Drive ekleme yönteminin çalışmayacağını hatırlatmak isteriz.

Colab çalışma zamanım neden vaktinden önce sonlanıyor?

Dünya genelinde öğrencilere ve kısıtlı kaynaklara sahip gruplara erişim sağlayabilmek amacıyla Colab, etkin bir şekilde not defteri içinde programlama yapan kullanıcılara öncelik verir.

Ücretsiz sürümdeki kullanıcılar, genellikle içerik üretme amacıyla Colab yönetilen çalışma zamanlarında not defteri kullanıcı arayüzünü atlayıp web kullanıcı arayüzü kullanmayı denerken çalışma zamanının sonlanmasıyla karşılaşırlar. Her ne kadar popüler ve etkileyici olsa da işlem kaynaklarını aşırı tüketen bu deneyimler, ücretsiz sürümle kullanıcıların programlama çalışmalarını destekleme amacımızla örtüşmüyor.

Bu tür kısıtlamaları kaldırmak için ücretli planlarımızdan birini buradan satın alabilirsiniz.

Colab tarafından kullanım sınırı uygulanmayan garantili kaynakları GCP Marketplace veya Colab Enterprise üzerinden satın alabilir ya da kendi kontrolünüzdeki bir yerel çalışma zamanı üzerinden kendi işlem kapasitenizi kullanabilirsiniz. Bu yaklaşımlarda çalışma zamanı dosya sisteminde Google Drive ekleme yönteminin çalışmayacağını hatırlatmak isteriz.

Jupyter ile Colab arasında ne fark var?

Jupyter, Colab'in temelini oluşturan açık kaynaklı projedir. Colab sayesinde hiçbir şey indirmenize, yüklemenize veya çalıştırmanıza gerek kalmadan Jupyter not defterlerini kullanabilir ve başkalarıyla paylaşabilirsiniz.

Colab'i kullanma

Not defterlerim nerede saklanıyor? Not defterlerini paylaşabilir miyim?

Colab not defterleri Google Drive'da saklanır veya GitHub'dan yüklenebilir. Colab not defterleri, tıpkı Google Dokümanlar veya E-tablolarda olduğu gibi paylaşılabilir. Bunun için herhangi bir Colab not defterinin sağ üst tarafındaki Paylaş düğmesini tıklamanız yeterlidir. İsterseniz buradaki Google Drive dosya paylaşımı talimatlarını da uygulayabilirsiniz.

Not defterimi paylaşırsam ne paylaşılır?

Paylaşmayı seçtiğiniz not defterinin tüm içeriği (metin, kod, çıkış, yorumlar) paylaşılır. İsterseniz Düzenle > Not defteri ayarları > Bu not defterini kaydederken kod hücresi çıkışını dahil etme seçeneğini belirleyerek kod hücresi çıkışının kaydedilmesini veya paylaşılmasını engelleyebilirsiniz. Kullandığınız sanal makine (oluşturduğunuz özel dosyalar ve kitaplıklar da dahil olmak üzere) paylaşılmaz. Dolayısıyla, not defteriniz için gereken özel kitaplıkları veya dosyaları yükleyen hücreleri dahil etmek iyi fikirdir.

Mevcut bir Jupyter/Python not defterini Colab'e aktarabilir miyim?

Evet. Dosya menüsünden "Not defteri yükle" seçeneğini belirleyin.

Colab not defterlerini nasıl arayabilirim?

Colab not defterlerini aramak için Google Drive'ı kullanabilirsiniz. Not defteri görünümünün sol üst tarafındaki Colab logosunu tıkladığınızda Drive'daki tüm not defterleri gösterilir. Son açtığınız not defterlerini aramak isterseniz Dosya > Not defteri aç seçeneğini tıklayabilirsiniz.

Kodum nerede yürütülüyor? Tarayıcı penceresini kapatırsam yürütme durumuma ne olur?

Kod, hesabınıza özel bir sanal makinede yürütülür. Colab hizmeti tarafından azami kullanım ömrü belirlenen sanal makineler bir süre kullanılmadığı takdirde silinir.

Verilerimi nasıl dışarı taşıyabilirim?

Oluşturduğunuz Colab not defterlerini buradaki talimatları uygulayarak veya Colab’in Dosya menüsünden indirebilirsiniz. Tüm Colab not defterleri açık kaynak Jupyter not defteri biçiminde ( .ipynb) saklanır.

Kodumu çalıştıran sanal makineleri nasıl sıfırlayabilirim? Bir de sıfırlama işlemi neden bazen kullanılamıyor?

Çalışma zamanı > Çalışma zamanı bağlantısını kes ve sil seçeneğini belirlediğinizde, size atanan tüm yönetilen sanal makineler orijinal haline döner. Sanal makineler, sistem dosyalarının yanlışlıkla üzerine yazılması veya uyumsuz yazılımın yüklenmesi gibi nedenlerle sağlıksız hale geldiğinde bu seçenek faydalı olabilir. Colab, lüzumsuz kaynak kullanımının önüne geçmek için bu işlemin yapılma sıklığını sınırlandırır. Girişiminiz başarısız olursa lütfen daha sonra tekrar deneyin.

drive.mount() neden bazen "zaman aşımına uğradı" diyerek hata veriyor? drive.mount() ekli klasörlerde G/Ç işlemleri neden bazen başarısız oluyor?

Bir klasörde çok fazla dosya veya alt klasör olduğunda Google Drive işlemleri zaman aşımına uğrayabilir. Üst seviyedeki "Drive'ım" klasörü doğrudan binlerce öğe içeriyorsa sürücüyü ekleme işlemi zaman aşımına uğrayabilir. Zaman aşımına uğramadan önce başarısız girişimler kısmi durumu yerel olarak önbelleğe aldığından tekrar tekrar girişimde bulunmanız halinde sonunda başarıya ulaşabilirsiniz. Bu sorunla karşılaşırsanız doğrudan "Drive'ım" klasöründe bulunan dosya ve klasörleri alt klasörlere taşımayı deneyin. Başarılı bir drive.mount() sonrasında diğer klasörlerden okuma yaparken benzer bir sorun meydana gelebilir. Birçok öğe içeren bir klasördeki öğelere erişmek, OSError: [Errno 5] Giriş/çıkış hatası gibi hatalara neden olabilir. Bu sorunu da yine klasörde doğrudan yer alan öğeleri alt klasörlere taşıyarak çözebilirsiniz.
Dosyaları veya alt klasörleri Çöp Kutusuna taşıyarak "silmek" yeterli olmayabilir. Bu durumda Çöp Kutunuzu da boşalttığınızdan emin olun.

"Drive'ı ekle" seçeneği neden bazen not defterine kod ekliyor?

Google Drive'ı Colab'a eklediğinizde, not defterinizdeki tüm kodlar Google Drive'ınızdaki dosyalara erişebilir. Genellikle kullanıcıların, not defterine kod hücresi ekleyerek yeni bir çalışma zamanına her bağlandıklarında bu erişimi manuel olarak vermesini isteriz. Kullanıcılar bu sayede not defterine verilen izinleri tam olarak anlayabilir.
Bazı durumlarda Google Drive yetkilendirmesini yalnızca bir kez isteriz ve sonraki oturumlarda Google Drive'ı otomatik olarak yeniden ekleriz. Dosyalarınızı korumak için bu işleme yalnızca not defteri birden fazla kontrolü geçtiğinde izin veririz. Örneğin, başka bir kullanıcının düzenlediği not defterlerine Google Drive otomatik olarak eklenmez.

Drive işlemleri neden kota yüzünden bazen başarısız oluyor?

Google Drive hem kullanıcı başına ve dosya başına işlem sayısı hem de bant genişliği kotaları dahil olmak üzere çeşitli sınırlamalar uygular. Bu sınırların aşılması durumunda yukarıdaki gibi Giriş/çıkış hatası tetiklenerek Colab kullanıcı arayüzünde bildirim gösterilir. Tipik bir neden, paylaşılan popüler bir dosyaya veya çok fazla farklı dosyaya çok hızlı erişilmesidir. Geçici çözümler şunlardır:

Drive işlemleri neden depolama kotası yüzünden bazen başarısız oluyor?

Google Drive, her kullanıcının ne kadar veri depolayabileceğine dair sınırlama uygular. Drive işlemleri, Giriş/çıkış hatası ile başarısız oluyorsa ve bildirimde depolama alanı kotasının aşıldığı belirtiliyorsa alanı geri almak için hem drive.google.com bağlantısını kullanarak bazı dosyaları silin hem de Çöp Kutunuzu boşaltın. Geri alınan alanın Colab'da kullanılabilir hale gelmesi biraz zaman alabilir.

Daha fazla Drive alanı satın almak istiyorsanız Google Drive'ı ziyaret edin. Drive'da daha fazla alan satın almanın Colab sanal makinelerindeki disk boyutunu artırmayacağını unutmayın. Colab Pro'ya abone olmak ise artırır.

Kaynak Sınırları

Colab'de kaynaklar neden garantili değil?

Colab, düşük fiyatla geniş ölçekte güçlü GPU'lar sunabilmek için kullanım sınırlarını ve donanım kullanılabilirliğini dinamik olarak ayarlama esnekliğine sahip olmalıdır.

Colab'in ücretsiz sürümünde GPU'lar gibi pahalı kaynaklara erişim büyük ölçüde kısıtlıdır. Colab'in ücretli sürümü için kullanıcılarımıza harcamaları karşılığında yüksek değer sunmayı hedefliyoruz.

Colab tarafından kullanım sınırı uygulanmayan garantili kaynakları GCP Marketplace veya Colab Enterprise üzerinden satın alabilir ya da kendi kontrolünüzdeki bir yerel çalışma zamanı üzerinden kendi işlem kapasitenizi kullanabilirsiniz. Bu yaklaşımlarda çalışma zamanı dosya sisteminde Google Drive ekleme yönteminin çalışmayacağını hatırlatmak isteriz.

Colab'in kullanım sınırları nelerdir?

Colab, garantili veya sınırsız kaynak sunmak yerine zaman zaman dalgalanan dinamik kullanım sınırları koyduğu için ücretsiz kaynak sunabilmektedir. Bu da genel kullanım sınırlarının, boşta kalma zaman aşımı sürelerinin, sanal makinelerin azami kullanım ömrünün, mevcut GPU türlerinin ve diğer faktörlerin zamanla değişiklik gösterdiği anlamına gelir. Colab'in bu sınırları yayınlamamasının nedenlerinden biri, bunların zaman içinde değişebilmesidir.

Buradan ücretli planlarımızdan birini satın alarak daha yüksek işlem gücüne ve daha uzun çalışma zamanı sürelerine erişebilirsiniz. Bu planlar, kaynak kullanılabilirliğinin zaman içinde değişebilmesi açısından benzer dinamiklere sahiptir. İşlem birimi bakiyesi tükenen ücretli kullanıcılar, bakiyeleri artana kadar ücretsiz sürümün politikalarına ve kısıtlamalarına tabi olur.

Colab tarafından kullanım sınırı uygulanmayan garantili kaynakları GCP Marketplace veya Colab Enterprise üzerinden satın alabilir ya da kendi kontrolünüzdeki bir yerel çalışma zamanı üzerinden kendi işlem kapasitenizi kullanabilirsiniz. Bu yaklaşımlarda çalışma zamanı dosya sisteminde Google Drive ekleme yönteminin çalışmayacağını hatırlatmak isteriz.

Colab'de ne tür GPU/TPU'lar var?

Colab'de kullanılabilen GPU ve TPU türleri zamanla değişiklik göstermektedir. Colab'in bu kaynaklara ücretsiz erişim imkanı sunabilmesi için böyle olması gerekir.

"TPU (desteği sonlandırılmış)" ve "TPU v2" olmak üzere iki tür TPU vardır. "TPU (desteği sonlandırılmış)", TPU düğümü mimari sistemi ile desteklenir. TPU, TPU düğümü mimari sistemlerinde uzak bir makinede barındırılır. Tüm TPU işlemleri ağ üzerinden gönderilir. Bu, performans sorunlarına ve hata ayıklama konusunda zorluklara yol açabilir. "TPU v2", TPU'nun yerel sanal makineye eklendiği bir TPU sanal makine mimarisine sahiptir. "TPU v2" arka ucunda 4 çipli v2 TPU bulunur.

Burada ücretli planlarımızdan birini satın alarak kullanılabilirlik durumuna göre premium GPU'lara erişebilirsiniz.

Belirli özel donanımlara erişmek isterseniz GCP Marketplace Colab'i keşfedebilirsiniz.

Colab'de not defterleri ne kadar süre çalışabilir?

Colab, etkileşimli işleme öncelik verir. Not defterlerini kullanmadığınızda çalışma zamanları zaman aşımına uğrar.

Colab'in ücretsiz sürümünde not defterleri kullanılabilirlik durumuna ve kullanım alışkanlıklarınıza bağlı olarak en fazla 12 saat çalışabilir. Colab Pro, Pro+ ve Pay As You Go, işlem birimi bakiyenize bağlı olarak daha uzun süre işlem imkanı sunar.

Genel olarak, not defterleri kullanılabilirlik durumuna ve kullanım alışkanlıklarınıza bağlı olarak en fazla 12 saat çalışabilir. Pro, Pro+ veya Pay As You Go planındaki mevcut işlem birimlerinizi tüketirseniz arka uçların sonlandırılmasıyla karşılaşabilirsiniz.

Colab Pro+, yeterli işlem biriminiz olduğu takdirde 24 saate kadar kesintisiz kod yürütmeyi destekler. Boşta kalma zaman aşımları yalnızca kod yürütmenin sona ermesi durumunda geçerlidir.

GCP Marketplace'ten özel bir sanal makine satın alarak çalışma zamanı sınırlarını ve boşta kalma zaman aşımlarını tamamen gevşetebilirsiniz.

Colab'de kullanılabilen bellek kapasitesi ne kadar?

Colab'in ücretsiz sürümünde, standart bir sistem bellek profiline sahip sanal makinelere erişebilirsiniz.

Colab'in ücretli sürümlerinde ise kullanılabilirlik durumuna ve işlem birimi bakiyenize bağlı olarak yüksek bellek sistem profiline sahip makinelere erişebilirsiniz.

Bellek, sistem belleğini ifade eder. Tüm GPU çipleri aynı bellek profiline sahiptir.

Colab'den en iyi şekilde yararlanmak için ne yapabilirim?

Çalışmanız bittiğinde Colab sekmelerinizi kapatmanız ve işinizde gerekli olmadığı sürece GPU veya ekstra bellek kullanımından kaçınmanız önerilir. Böylece Colab'de kullanım sınırlarıyla karşılaşma ihtimaliniz azalır. Sınıra ulaşırsanız istediğiniz zaman Pay As You Go üzerinden daha fazla işlem satın alabilirsiniz.

Colab'in ücretli sürümünden en iyi şekilde yararlanma hakkında daha fazla bilgi edinmek için Colab Aboneliğinizden En İyi Şekilde Yararlanma başlıklı makaleyi inceleyin.

GPU'mun kullanılmadığını söyleyen bir mesaj gördüm. Ne yapmalıyım?

Colab; GPU ve TPU gibi isteğe bağlı hızlandırılmış bilgi işlem ortamları sunar. Bir GPU veya TPU çalışma zamanında kod yürütmek, otomatik olarak GPU veya TPU'nun kullanıldığı anlamına gelmez. GPU kullanım sınırına ulaşmamak için, GPU'yu kullanmadığınızda standart bir çalışma zamanına geçmeniz önerilir. Çalışma zamanı > Çalışma Zamanı Türünü Değiştir'i seçip Donanım Hızlandırıcı'yı Yok olarak ayarlayın.

Colab'de GPU ve TPU çalışma zamanlarının nasıl kullanılacağına dair örnekleri GPU ile TensorFlow ve Colab'de TPU'lar başlıklı örnek not defterlerinde bulabilirsiniz.

Yapay Zeka Kodlaması

Colab'de yapay zeka kodlamasına nasıl erişebilirim?

Yapay zeka destekli otomatik tamamlama, doğal kodlama dili ve chatbot gibi Google'ın en gelişmiş kodlama yardım modellerine dayalı yapay zeka kodlama özelliklerini kademeli olarak kullanıma sunuyoruz.

Belirli yerel ayarlardaki ücretli aboneler artık bu özelliklere erişebilir.

Ayrıca, bazı yapay zeka özelliklerini abonelikten çıkan kullanıcılar da sınırlı bir süre boyunca kullanabilir.

Maalesef şu anda Google Workspace hesaplarını desteklemiyoruz. Özellikleri yakında bu hesap türlerinde de etkinleştirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Üretim kalitesinde çalışmalar için Colab'deki yapay zeka kodlama özelliklerinden yararlanabilir miyim?

Colab, kodlama ve kodlamayla ilgili konular hakkında yardımcı olabilir ancak Colab'de yapay zeka kodlaması hâlâ deneme aşamasındadır ve kod ya da kodlama açıklamalarını kullanımınız sizin sorumluluğunuzdadır. Özelliği kullanmadan önce şahsi karar verme yetkinize dayanarak tüm kodu hatalar ve güvenlik açıkları açısından dikkatlice test edip incelemeniz gerekir.

Oluşturulan herhangi bir kod açık kaynak lisansına tabiyse Colab bunu belirtir.

Colab'de Gemini chatbot'una neler sorabilirim?

Colab'de Gemini chatbot'unu lütfen yalnızca Colab veya Colab'de kodlama hakkında sorular sormak için kullanın. Chatbot'a başka bir konu hakkında soru sormak istiyorsanız genel sorgular (ve Java gibi diğer dillerle ilgili sorular) için Gemini'ı kullanmanızı öneririz.

Colab'den hangi diller konusunda yardım alabilirim?

Colab'de yapay zeka kodlaması, Python için optimize edilmiş olup en iyi performansı bu dilde gösterir.

Colab'in verdiği yanıtlar doğru ve güvenli mi?

Colab'de yapay zeka kodlaması deneme aşamasında olduğundan bazı yanıtlar yanlış olabilir. Bu nedenle Colab'in yanıtlarını tekrar kontrol edin. Colab'de yapay zeka kodlaması, geri bildirimleriniz sayesinde her gün daha iyi hale gelmektedir.

Üretken yapay zeka ile kullanıcıların fikirlerini hızlıca hayata geçirmelerini sağlamak heyecan verici olsa da hâlâ yolun başındayız ve yapay zeka kodlaması deneysel bir çalışma. Colab'in Yapay Zeka İlkelerimiz doğrultusunda yerleşik güvenlik kontrolleri ve net geri bildirim mekanizmaları olsa da yanlış bilgiler, bağlantılar veya rahatsız edici ifadeler gösterebileceği unutulmamalıdır.

Belirli bir yapay zeka yanıtı hakkında nasıl geri bildirimde bulunabilirim?

Güvenli olmayan, faydasız, yanlış veya başka bir nedenden ötürü kötü olduğunu düşündüğünüz bir yapay zeka yanıtı alırsanız geri bildirim göndererek bize bildirebilirsiniz.

Yanıtın sağ alt kısmındaki beğenme veya beğenmeme simgesini tıklamanız yeterlidir.

Colab'de yapay zeka kodlamasını nasıl devre dışı bırakabilirim?

Colab'de yapay zeka kodlamasını devre dışı bırakmak isterseniz Araçlar menüsünden Ayarlar'ı, ardından AI Assistance'ı seçebilirsiniz.

Bu alandan izni iptal edebilir ve yapay zeka kodlama özelliklerini gizleyebilirsiniz.

Colab, yanıtlarında kaynakları nasıl ve ne zaman alıntılıyor?

Diğer bazı LLM (büyük dil modeli) deneyimlerinde olduğu gibi Colab'de de yapay zeka kodlamasının amacı mevcut içerikleri uzun uzun tekrarlamak değil, orijinal içerik üretmektir. Mevcut içeriklerin tekrarlanması olasılığını azaltacak şekilde tasarladığımız sistemlerimizin işleyişini iyileştirmeye devam edeceğiz. Colab doğrudan bir kaynaktan uzun uzun alıntı yaparsa o kaynağı belirtir.

Hangi veriler toplanır? Nasıl kullanılır?

Colab'de üretken yapay zeka özelliklerini kullandığınızda istemler, ilgili kod, oluşturulan çıkış, ilgili özellik kullanımı bilgileri ve geri bildirimleriniz Google tarafından toplanır. Google; Google Cloud gibi kurumsal ürünler de dahil olmak üzere ürünlerini, hizmetlerini ve makine öğrenimi teknolojilerini sunmak, iyileştirmek ve geliştirmek için bu verileri kullanır.

Gerçek kişi olan incelemeciler, kaliteyi artırmak ve ürünlerimizi iyileştirmek için istemlerinizi, oluşturduğunuz çıkışları, ilgili özellik kullanımı bilgilerinizi ve geri bildirimlerinizi okuyabilir, işleyebilir ve bunlara açıklama ekleyebilir. İstemlerinizde veya geri bildirimlerinizde lütfen sizin ya da başkalarının kimliğini tanımlayabilecek hassas (ör. gizli) veya kişisel bilgiler vermeyin. Verileriniz, sağlayıcıları anlaşılamayacak şekilde 18 aya kadar saklanır ve Google artık silme isteklerini yerine getiremez.

Kod hücresinde üretme ile Colab chatbot'taki Gemini arasındaki fark nedir?

Kod hücresinde oluşturma, bağlam bilgisi sağlayarak sizin için kod snippet'leri yazmaya yardımcı olur. Kod, isteminizin yanı sıra yakındaki not defteri içeriği kullanılıp modele bağlam bilgisi sağlayarak üretilir.

Colab chatbot'taki Gemini, Python hakkındaki daha genel kapsamlı sorular için kullanılabilir. Açıklamalar, kod snippet'leriyle birlikte sunulur.

Ek Sorular

Hangi tarayıcılar desteklenir?

Colab, belli başlı tarayıcıların çoğuyla çalışır. Colab'in en kapsamlı testleri ise Chrome, Firefox ve Safari'nin en son sürümleriyle gerçekleştirilmiştir.

Bunun colaboratory.jupyter.org ile ne bağlantısı var?

2014'te Jupyter geliştirme ekibiyle birlikte çalışarak aracın ilk sürümlerinden birini kullanıma sunduk. Colab o zamandan beri dahili kullanımın rehberliğinde gelişimini sürdürmektedir.

Peki ya diğer programlama dilleri?

Colab, Python'u ve üçüncü taraf araçlardan oluşan ekosistemini desteklemeye odaklanır. Kullanıcıların diğer Jupyter çekirdeklerinin de (ör. R veya Scala) desteklenmesini istediğini biliyoruz. Bunları desteklemek isteriz, ancak bunun ne zaman gerçekleşeceği konusunda henüz bir zaman çizelgesi belirlenmiş değil.

Bir hata bulsam veya bir sorum olsa kiminle iletişime geçmem gerekir?

Herhangi bir Colab not defterini açın. Sonra Yardım menüsüne gidip "Geri bildirim gönder..." seçeneğini belirleyin.

Neden üçüncü taraf çerezlerinin etkinleştirilmesi isteniyor?

Colab, zengin çıkışları güvenli bir şekilde görüntüleyebilmek için ayrı kaynaklarda barındırılan hizmet çalışanlarını ve HTML iframe'lerini kullanır. Tarayıcılar, iframe'lerin içinde hizmet çalışanlarını kullanabilmek için üçüncü taraf çerezlerinin etkinleştirilmesini gerektirir. Tüm siteler için üçüncü taraf çerezlerini etkinleştirmeye alternatif olarak, tarayıcı ayarlarınızdan şu ana makine adına izin verebilirsiniz: googleusercontent.com.

Düzenleyicinin yazı tipini nasıl değiştiririm?

Colab, düzenleyicide genel bir tek aralıklı yazı tipi kullanır. Günümüzde tarayıcıların çoğunda tek aralıklı yazı tipi için hangi yazı tipi ailesinin kullanılacağını yapılandırabilirsiniz. Yaygın olarak kullanılanlardan birkaçı şöyledir:

Colab, Python 2'yi destekliyor mu?

Python 2 artık Colab'da desteklenmiyor. Kodunuzu Python 2'den Python 3'e taşıma hakkında bilgi edinmek için Python 2 Kodunu Python 3'e Taşıma bölümüne bakabilirsiniz.

Colab'in ücretli sürümleri hakkında daha fazla bilgiyi nereden edinebilirim?

Kayıt sayfasında bir SSS bölümü mevcuttur.

Colab'in ücretli sürümlerinde faturalandırma nasıl oluyor?

Fiyatlandırma bilgileri ve yükseltmelerin işlenme şekliyle ilgili bilgiler de dahil olmak üzere Colab Pro, Pro+ ve Pay As You Go bilgilerini kayıt sayfasında bulabilirsiniz.

Workspace hesabıyla Colab'a nasıl erişirim?

Workspace kullanıcıları için Colab'a erişim, kuruluş yöneticinizin erişebildiği Workspace açma/kapatma denetimi tarafından kontrol edilir.

18 yaşın altındaki öğrencilerin, Google Workspace for Education hesaplarını kullanarak ek hizmetlerden faydalanabilmeleri için Workspace for Education kuruluşlarının ebeveyn izni alması gerekir. Bu bildirim şablonu ile izin alabilirsiniz. Lütfen ek hizmetler listesine Colab'i eklediğinizden emin olun.

Daha fazla bilgi için lütfen "Google Workspace for Education ile ilgili olarak ebeveyn ve velilerle iletişim kurma" başlıklı Yardım Merkezi makalemizi okuyun.